App Logo

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
3 kg of apples and 4 kg of oranges cost ₹210, and 5 kg of apples and 2 kg of oranges cost ₹175. Find the cost of 1 kg of apples.

A₹37.5

B₹25

C₹35.7

D₹20

Answer:

D. ₹20

Read Explanation:

₹20


Related Questions:

An item with cost price of ₹120 is sold by P to R at a 12% profit. R earns a profit of ₹45.6 on the item and sells it to Q. The profit of P would have been ____% if the item is sold by P to Q directly at the same selling price.
3 chairs and 2 tables cost Rs. 700 and 5 chairs and 3 tables cost Rs. 1100. What is the cost of 1 chair and 2 tables?
The difference between a discount of 40% on Rs 500 and two successive discounts of 30% and 10% on the same amount is:
A man buys some articles at P per dozen and sells them at P/8 per piece. His profit percent is
A television set was sold for 14,400 after giving successive discounts of 10% and 20% respectively. What was the marked price?