App Logo

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A ,B ,C , D എന്നിവർയ്‌ക്കിടയിൽ 46,800 Rs വിഭജിച്ചിരിക്കുന്നു, A,D എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും B,C എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും തമ്മിലുള്ള അനുപാതം 8 : 5 ആണ്. B യും C ഉം തമ്മിലുള്ള ഷെയറിന്റെ അനുപാതം 5 : 4 ആണ്. A യ്ക് 18,400 ലഭിക്കുന്നു. X എന്നത് A , B എന്നിവരുടെ ഷെയറുകൾ തമ്മിലുള്ള വ്യത്യാസവും Y എന്നത് C, D എന്നിവരുടെ ഷെയറുകൾ തമ്മിലുള്ള വ്യത്യാസവും ആണെങ്കിൽ, (X – Y) യുടെ മൂല്യം എന്താണ്?

A7000

B6000

C6500

D5000

Answer:

B. 6000

Read Explanation:

A,D എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും B,C എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും തമ്മിലുള്ള അനുപാതം 8 : 5 ആണ് Amount received by A & D = 46800 × 8/13 = 28800 A യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18400 D യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 28800 – 18400 = 10400 Amount received by B & C combined = 46800 - 28800 = 18000 B യും C ഉം തമ്മിലുള്ള ഷെയറിന്റെ അനുപാതം 5 : 4 ആണ് B യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18000 × 5/9 = 10000 B യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18000 × 4/9 = 8000 X = 18400 – 10000 = 8400 Y = 10400 – 8000 = 2400 X – Y = 8400 – 2400 = 6000


Related Questions:

The ratio of income of two workers A and B are 3: 4. The ratio of expenditure of A and B is 2: 3 and each saves Rs 200. Find the income of A and B.

If the denominator of a fraction is multiplied by 2 and the numerator is increased by 2, the fraction becomes 12\frac{1}{2}. If instead, the numerator is multiplied by 2 and the denominator is increased by 2, it becomes 67\frac{6}{7} What is the sum of the numerator and the denominator of the original fraction (in the lowest form) ? 

ഒരു നിർമാണാമഖലയിൽ സ്ത്രീകളുടെ 6 മടങ്ങാണ് പുരുഷന്മാരുടെ എണ്ണം. ആകെ 490 പേരാണ് ജോലിക്കുള്ളതെങ്കിൽ പുരുഷന്മാരുടെ എണ്ണമെത്ര ?
Incomes of Rajiv and Mohan are in the ratio 5:6 and their expenditures are in the ratio 235:278. If Rajiv saves Rs.1000 and Mohan saves Rs.2000, then find the income of Rajiv?
A container is filled with a mixture of two liquids A and B in the ratio 3 : 4 . If 7 liters of liquid A is added to the container the new ratio of liquid A and B become 4 : 3. find the initial quantity of liquid A in the container :