Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A box has 5 red, 3 blue, 2 green balls. Probability of drawing a non-green ball?

A0.5

B0.8

C0.6

D0.7

Answer:

B. 0.8

Read Explanation:

Total balls = 5 red + 3 blue + 2 green = 10

Non-green balls = red + blue = 5 + 3 = 8

Probability of drawing a non-green ball:

P(non-green)=Number of non-green ballsTotal number of balls=810=45P(\text{non-green})=\frac{\text{Number of non-green balls}}{\text{Total number of balls}}=\frac{8}{10}=\frac{4}{5}

Answer: (\frac{4}{5}) or 0.8 (80%).


Related Questions:

consistant ആയതും എന്നാൽ unbiased അല്ലാത്തതുമായ statistic
ഡിസ്പെഷൻ അളക്കാനുള്ള ഏറ്റവും നല്ല അളവ്
14x+12y-3=0 , 12x+21y+10=0 എന്നിവ (x,y)എന്ന Bivariate r.v. ന്ടെ regression lines ആണെങ്കിൽ x,y എന്നിവ തമ്മിൽ ഉള്ള correlation

In the figure ABCD is rectangle. BC-6 centimeters, CD = 4 centimeters. Triangle PCB is isosceles . If we put a dot in this figure, what is the probability of it being in the triangle PAB ?

image.png
't₁' , 't₂' എന്നിവ '𝚹'എന്ന parameter ന്ടെ unbiased estimators ആണ് . 't₁' ന്ടെ variance 't₂' ന്ടെ variance നേക്കാൾ കുറവ് ആണെങ്കിൽ