Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A gadget is sold at a 15% discount on its marked price. This sale leads to a profit of 20% on its cost price.If the profit earned is ₹450, what would have been the selling price if the gadget was sold at a 25% discount on its marked price?

A₹2585.36

B₹1528.24

C₹2879.45

D₹2382.35

Answer:

D. ₹2382.35

Read Explanation:

Given:

  • Profit = ₹450

  • Profit = 20% of Cost Price

Step 1: Find the Cost Price

20% of CP=45020\% \text{ of CP}=450

CP=450×10020CP=\frac{450\times100}{20}=₹2250

So the original selling price is:

SP=2250+450=₹2700

Step 2: Find the Marked Price

The gadget was sold at 15% discount, so SP = 85% of MP.

85% of MP=270085\% \text{ of MP}=2700
MP=2700×10085MP=\frac{2700\times100}{85}=₹3176.47

Step 3: Sell at 25% discount

New SP = 75% of MP:

SP=3176.47×75100SP=3176.47\times\frac{75}{100}
SP\boxed{SP}=₹2382.35

Answer: ₹2,382.35 approximately.


Related Questions:

ഉൽപ്പന്നത്തിന്റെ വില 50% വർധിപ്പിച്ചാൽ അതിന്റെ ഉപയോഗ ചിലവ് അതേ നിലയിൽ നിലനിർത്താൻ അതിന്റെ ഉപഭോഗം എത്ര ശതമാനം കുറയ്ക്കണം
X and Y invest ₹60,000 and ₹80,000 respectively in a business. After 1 year, the total profit is distributed including simple interest at 8% per annum on the capital of each partner. If the total profit including interest is ₹22,400, what is X's share of the profit ?
650 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു സൈക്കിൾ 150 രൂപ മുടക്കി അറ്റകുറ്റപ്പണികൾ നടത്തിയശേഷം 1000 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റെങ്കിൽ ലാഭം എത്ര ?
In view of Diwali, Rajnee, an electronics shop owner, offers a discount scheme to her customers that on buying 15 decorative bulbs, they get 5 decorative bulbs free. What is the effective percentage discount given by Rajnee to her customers?
ഒരു ബാഗിന്റെ വില 10% കൂട്ടിയശേഷം 10% വിലകുറച്ച് 693 രൂപയ്ക്കാണ് വിറ്റത്. എന്നാൽ ഈ ബാഗിന് ആദ്യം ഉണ്ടായിരുന്ന വില എത്ര രൂപയാണ്?