Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A grocer mixes 40 kg of lentils costing ₹65 per kg with a certain quantity of lentils costing ₹80 per kg. If he sells the mixture at ₹75 per kg, making a 10% profit, what quantity of the second type of lentils did he mix?

A25.98 kg

B10.77 kg

C35 kg

D40 kg

Answer:

B. 10.77 kg

Read Explanation:

Let the quantity of lentils costing ₹80/kg be (x) kg.

Step 1: Find the cost price of the mixture per kg

The mixture is sold at ₹75/kg with a 10% profit.

Cost Price per kg of mixture=751.10\text{Cost Price per kg of mixture}=\frac{75}{1.10}
=75011=\frac{750}{11}
≈68.18\approx 68.18

Step 2: Use the weighted average equation

Total cost of the mixture:

40×65+x×8040 \times 65 + x \times 80

Total quantity:

40 + x
Average cost price per kg:

2600+80x40+x=75011\frac{2600 + 80x}{40 + x}=\frac{750}{11}

Cross-multiplying:

11(2600+80x)=750(40+x)11(2600+80x)=750(40+x)
28600+880x=30000+750x28600+880x=30000+750x
130x=1400130x=1400
x=1400130=14013x=\frac{1400}{130}=\frac{140}{13}
x \approx 10.77<br></p><pdata−pxy="true"style="color:rgb(0,0,0);margin−top:2px;margin−bottom:2px;">Answer</p><pdata−pxy="true"style="color:rgb(0,0,0);margin−top:2px;margin−bottom:2px;"><br></p><p data-pxy="true" style="color: rgb(0,0,0); margin-top: 2px; margin-bottom: 2px;">Answer</p><p data-pxy="true" style="color: rgb(0,0,0); margin-top: 2px; margin-bottom: 2px;">\boxed{\frac{140}{13}\text{ kg} \approx 10.77\text{ kg}}$

So, the grocer mixed about 10.77 kg of the ₹80/kg lentils.


Related Questions:

An item with cost price of ₹120 is sold by P to R at a 12% profit. R earns a profit of ₹45.6 on the item and sells it to Q. The profit of P would have been ____% if the item is sold by P to Q directly at the same selling price.
In a clearance sale, a sari whose marked price was ₹10,490, is now sold for ₹9,441. What is the discount per cent on the sari?
John bought a laptop at a 2% discount on the marked price. If he paid₹23,725 for the laptop, what was its marked price?
The price of fuel decreases by 60%, 30% and 20% in three successive months, but increases by 60% in the fourth month. What is the percentage increase/decrease in the price of fuel in the fourth month as compared to its original price?
The marked price of a smart watch is ₹4,000 and during a year end sale the seller allows a discount of 75% on it. Find the selling price (in ₹) of the smart watch.