Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A shopkeeper sells a TV set on discount of 8% of print price and gain 25%. If print price was Rs.20000 then what was the cost price?

A12880

B13600

C14160

D14720

Answer:

D. 14720

Read Explanation:

  • Selling price = 92% of Print price = 92/100 x 20000 = 18400 125% Cost price = Selling price 125/100 x CP = 18400 CP = 18400 x 100/125 = 14720


Related Questions:

രാഹുൽ 2500 രൂപക്ക് ഒരു പഴയ ടി. വി. വാങ്ങി. 1000 രൂപ മുടക്കി കേടുപാടുകൾതീർത്ത് 3850 രൂപക്ക് മറ്റൊരാൾക്ക് വിറ്റാൽ രാഹുലിന് എത്ര ശതമാനം ലാഭമാണ് ലഭിച്ചത് ?
ഒരാൾ തന്റെ ബാഗ് 450 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ 25% നഷ്ടമുണ്ടാകുന്നു അയാൾക്ക് 15 ശതമാനം ലാഭം കിട്ടുന്നതിന് ആ ബാഗ് എത്ര രൂപയ്ക്ക് വിൽക്കണം
If the selling price of 40 items is same as the cost price of 50 similar items, the profit /loss percentage is ?
Dr Walton said :"our phone is being tapped by spies. We should code the message so that it will become difficult for others to understand." Holmes said: "OK. We will follow a colourful strategy instead of VIOLET, we will use INDIGO, for BLUE we use GREEN , for YELLOW we will use WHITE, and for ORANGE use BLACK". Walton said: "What do you mean by that ?" Holmes explained: "Under this technique KERALA will be coded as KHLARA and DELHI will be coded as DHRHN." What is the code for COCHI as per this strategy ?
1500 രൂപയ്ക്ക് ഒരു സൈക്കിൾ വിറ്റപ്പോൾ 40% നഷ്ടം വന്നു. സൈക്കിളിൻ്റെ വാങ്ങിയ വില എത്ര?