Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A teacher driving his vehicle at 24 kmph, reaches her school 5 minutes late. If she had driven the vehicle 25% faster on an average she would have reached 4 minutes earlier than the scheduled time. How far is her school ?

A72 km

B36 km

C48 km

D18 km

Answer:

D. 18 km

Read Explanation:

The initial speed of the teacher is 24 km/hr Final speed = 24× 125/100 ⇒ 30 km/hr ⇒ The ratio of speed = 24 : 30 ⇒ 4 : 5 ⇒ Time ratio = 5 : 4 ⇒ 1 unit = 9 minutes ⇒ 5 unit = 45 minute or 3/4 hour ⇒Distance = 24 × 3/4 ⇒ 18 km


Related Questions:

48 കി.മി./മണിക്കൂർ ശരാശരി വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന ഒരു ബസ്, 5 മണിക്കൂർ കൊണ്ട് എത്ര ദൂരം യാത്ര ചെയ്യും ?
ഒരു സൈക്കിളിൽ ചക്രം 10 പ്രാവശ്യം കറങ്ങുമ്പോൾ 32 മീറ്റർ ദൂരം സഞ്ചരിക്കുന്നു . എങ്കിൽ 40 കിലോമീറ്റർ ദൂരം സഞ്ചരിക്കുന്നതിന് എത്ര പ്രാവശ്യം കറങ്ങേണ്ടിവരും?
ഒരു വിമാനം 20 മിനിറ്റിനുള്ളിൽ 600 krn പറക്കുന്നു അപ്പോൾ വിമാനത്തിൻ്റെ വേഗത
A man travels 80km in three hours. He further travels for two more hours. Find the distance travelled in the latter two hours , If his average speed for the entire journey is 30km/hr.
A man travelling at a speed of 20 km/hr, reached his office 10 minutes late. Next day he travelled at a speed of 30 km/hr and he reached his office 10 minutes earlier. The distance between his office and home is :