Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
അരവിന്ദ് ഒരു മേശ 4200 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങി 4410 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റു എങ്കിൽ ലാഭശതമാനം എത്ര?

A10%

B5%

C8%

D4%

Answer:

B. 5%

Read Explanation:

വാങ്ങിയ വില =4200 രൂപ വിറ്റ വില = 4410 രൂപ ലാഭം =വിറ്റവില - വാങ്ങിയവില = 4410- 4200 = 210 രൂപ ലാഭ% = [ലാഭം/വാങ്ങിയ വില] × 100 = [210/4200] × 100 = 5%


Related Questions:

A retailer would have made a profit of 18% if he sold an article at its marked price. If he allowed a discount of 10% on the marked price, what would his actual profit on that article have been?
വിൽക്കുന്ന വില ഇരട്ടിയായാൽ ലാഭം മൂന്ന് ഇരട്ടിയാകും . ലാഭത്തിന്റെ ശതമാനം
19 പേന വാങ്ങിയാൽ ഒരു പേന വെറുതെ ലഭിക്കും. എന്നാൽ കിഴിവ് എത്ര ശതമാനമാണ് ?
5,000 രൂപ വില മാർക്ക് ചെയ്ത ഒരു ഗ്യാസ് സ്റ്റൗ 10 ശതമാനം ഡിസ്കൗണ്ടിൽ വിട്ടപ്പോൾ 20% ലാഭം കിട്ടിയെങ്കിൽ എത്ര രൂപയ്ക്ക് ആയിരിക്കും വാങ്ങിയത്?

A mobile company has a prepaid pack of validity 28 days.To get 15% or more profit, the company thinks about the following strategies

1) Reduce the package validity period to 21 days

2)increase the package validity to 30 days, increase the price by 20%

3)increase the price by 10% reduce the validity to 24 days.

What is more correct about these strategies?