Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
448 രൂപയ്ക്ക് സാധനം വിൽക്കുന്നതിലൂടെ ജോൺ 12% ലാഭം നേടുന്നു. എങ്കിൽ ചിലവായ തുക എത്ര ?

A100

B200

C300

D400

Answer:

D. 400

Read Explanation:

selling price of article SP= 448 profit = 12% cost price CP= X SP = P/CP × 100 448 =X × 112/100 X = 448 × 100/112 = 400


Related Questions:

Articles are bought for Rs. 400 and sold for Rs. 560. Find the profit percentage ?
1,5001,500 രൂപ വിലയുള്ള കസേര 15%15\% ലാഭം കിട്ടുവാൻ എത്ര രൂപക്ക് വില്ക്കണം ?
If forth power of cube of a number is equal to cube of eighth power of another and the first number is twice the second number, the numbers are contained in which of the following ?
ഒരാൾ 15,000 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ടി. വി. 13,350 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ നഷ്ടം എത്ര ശതമാനമാണ് ?
By selling an article for ₹1,500, a man gains ₹150. At what price (in ₹) should he sell the article to gain 24%?