Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
Ram invests 50% of his income on household purposes and out of the remaining he spends 20% on Education which is Rs. 5000 and the remaining he saves and he plans a trip from saving and trip cost is Rs. 60000. After how many months he can go on a trip?

A2

B3

C4

D5

Answer:

B. 3

Read Explanation:

Let the income of Ram be X 20% of (X - 50% of X) = 5000 ⇒ (1/5) × (X/2) = 5000 ⇒ X = 50,000 Expenditure on House hold = 50%=25000 Expenditure on Education=5000 Savings =50000-30000=20000 Trip cost is 60,000 Number of Months = 60,000/20,000=3


Related Questions:

33 1/3 % of 900

What will come in the place of the question mark ‘?’ in the following question?

56% of 700 – 60% of 280 + 25% of 400 = ?

സീതക്ക് ഒരു പരീക്ഷയിൽ 33% മാർക്ക് കിട്ടി. 54 മാർക്ക് കൂടി ഉണ്ടായിരുന്നു എങ്കിൽ സീതക്കു 60% മാർക്ക് ആകും. എങ്കിൽ പരീക്ഷയിലെ ആകെ മാർക്ക്
108 ൻ്റെ 11.11%= ____ ൻ്റെ 50%
A basket contains 300 mangoes. 75 mangoes were distributed among some students. Find the percentage of mangoes left in the basket.