App Logo

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
Raman purchased a sack of 28 kg of pulses. The cost of 14 kg of pulses is Rs. 966, What is the cost of 3 sacks of pulses?

ARs. 5100

BRs. 5796

CRs. 6000

DRs. 6782

Answer:

B. Rs. 5796

Read Explanation:

Cost of 14 kg pulses = Rs. 966 Cost of 1 kg pulses = 966/14 = Rs. 69 Cost of 28 kg pulses = 69 × 28 = Rs. 1932 Cost of 28 kg pulses = Cost of 1 sack = Rs. 1932 Cost of 3 sacks = 1932 × 3 = Rs. 5796


Related Questions:

A table is sold for Rs. 5060 at a gain of 10%. What would have been the gain or loss percent it had been sold for Rs. 4370?
33 മീറ്റർ തുണി വിൽക്കുന്നതിലൂടെ 11 മീറ്റർ വില്പന വിലയ്ക്ക് തുല്യമായ ലാഭം Aയ്ക്ക് ലഭിക്കും. ലാഭം ശതമാനത്തിൽ എന്തിനു തുല്യമാണ്?
പഞ്ചസാരയുടെ വില 20% വർധിച്ചാൽ, ചെലവ് നിലനിർത്തുന്നതിന് ഉപഭോഗം എത്ര കുറക്കണം ?
ഒരു കച്ചവടക്കാരൻ ഒരു സാധനം 270 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റപ്പോൾ 10% നഷ്ടം വന്നു. അയാൾക്ക് 5% ലാഭം കിട്ടണമെങ്കിൽ എത്ര രൂപയ്ക്ക് വിൽക്കണമായിരുന്നു?
An article was sold for Rs. 600, after allowing 6.25% discount on its marked price. Had the discount not been allowed, the profit would have been 28%. What is the cost price of the article?