Raman purchased a sack of 28 kg of pulses. The cost of 14 kg of pulses is Rs. 966, What is the cost of 3 sacks of pulses?ARs. 5100BRs. 5796CRs. 6000DRs. 6782Answer: B. Rs. 5796 Read Explanation: Cost of 14 kg pulses = Rs. 966 Cost of 1 kg pulses = 966/14 = Rs. 69 Cost of 28 kg pulses = 69 × 28 = Rs. 1932 Cost of 28 kg pulses = Cost of 1 sack = Rs. 1932 Cost of 3 sacks = 1932 × 3 = Rs. 5796Read more in App