Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
Ravi lost 20% by selling a radio for Rs.3072. what percent will he gain by selling it for Rs.4080 ?

A5.5%

B4.30%

C6.25%

D7%

Answer:

C. 6.25%

Read Explanation:

Cost price of radio = 307280×100\frac{3072}{80} \times 100=3840

Gain = Rs. 4080 - Rs. 3840

= Rs. 240

Gain%= 240/3840 x 100%

=6.25%


Related Questions:

Ramani sells her car to Sarla at a loss of 15%. If Sarla pays €1,91,250 for it, then what is the cost price of the car for Ramani?
10 പേനകളുടെ വിലയ്ക്ക് 11 പേന നൽകിയാൽ ഡിസ്കൗണ്ട് എത്ര ശതമാനം?
Deepa bought a calculator at 30% discount on the listed price. Had she not got the discount, she would have paid Rs. 82.50 extra. At what price did she buy the calculator?
രാജൻ 75 രൂപക്ക് ഒരു പുസ്തകം വാങ്ങി, 100 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റു. ലാഭ ശതമാനം എത്ര?
A dealer sells his goods at 22% loss on cost price but uses 44% less weight. What is his percentage profit or loss?