Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
The population of a village is 5000 and it increases at the rate of 2% every year. After 2 years the population will be:

A5202

B5200

C5300

D5108

Answer:

A. 5202

Read Explanation:

Present population = 5000, R = 2% and T = 2 years
Increased population(P) = present population(1 + R/100)
T
⇒ P = 5000(1 + 2/100)
2
⇒ P = (5000 × 102 × 102)/10000
⇒ P = 5202


Related Questions:

A number when increased by 50 %', gives 2580. The number is:
a യുടെ b% ത്തിന്റെയും b യുടെ a% ത്തിന്റെയും തുക ab യുടെ എത്ര ശതമാനമാണ് ?
740-ന്റെ 35% ഒരു സംഖ്യയേക്കാൾ 34 കൂടുതലാണ്. ആ സംഖ്യയുടെ 2/5 എന്താണ്?
600 ൻ്റെ 20 ശതമാനത്തിന്റെ 5% എത്ര?
If 40% of 70 is x % more than 30% of 80, then find 'x: