Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
The price (per litre) of petrol increases by 50%. By what percent should its consumption be reduced such that the expenditure on it increases by 14% only?

A77%

B76%

C29%

D24%

Answer:

D. 24%

Read Explanation:

Let original price = 1, original consumption = 1
⇒ Original expenditure = 1

New price = +50% ⇒ 1.5
Let new consumption = (x)

New expenditure = (1.5x)

Given expenditure increases by 14%:
1.5x = 1.14

x=1.141.5=0.76x = \frac{1.14}{1.5} = 0.76

So consumption becomes 76% of original.

Reduction = (100 - 76 = 24%)

Answer: 24% reduction


Related Questions:

70 ന്റെ 70% എത്ര ?
ഒരു സംഖ്യയുടെ 17%, 85 ആയാൽ സംഖ്യയേത് ?
If 40% of k is 10 less than 1800% of 10, then k is:
ഒരു സംഖ്യയുടെ 2/5 ന്റെ കാൽഭാഗം 32 ആണ്. എങ്കിൽ ആ സംഖ്യയുടെ 30% എത്ര?
A number when increased by 50 %, gives 2490. The number is: