Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
12720 രൂപ വിലയുള്ള ഒരു സാധനം വിറ്റപ്പോൾ 5% ലാഭം കിട്ടി. വിറ്റ വിലയെന്ത്?

A16300 രൂ.

B12900 രൂ.

C13356 രൂ.

D13430 രൂ.

Answer:

C. 13356 രൂ.

Read Explanation:

വാങ്ങിയ വില (CP) = 12720 ലാഭം(P)= 5% = 105% വിറ്റ വില(SP) = CP × P/100 = 12720 x (105/100) = 13356


Related Questions:

Mr. Saxena bought some pens at ₹150 a dozen. He sold them for ₹15 each. What is his profit/loss per cent?
An item with cost price of ₹120 is sold by P to R at a 12% profit. R earns a profit of ₹45.6 on the item and sells it to Q. The profit of P would have been ____% if the item is sold by P to Q directly at the same selling price.
The list price of a smart fan is ₹5,600 and it is available to a retailer at 25% discount. For how much should a retailer sell it to gain 15%?
5 പേനകളുടെ വില 15 പെൻസിലുകളുടെ വിലയ്ക്ക് തുല്യമാണ്. എങ്കിൽ 90 പെൻസിലുകൾക്കു പകരമായിഎത്ര പേനകൾ വാങ്ങാം ?
ഒരാൾ 1400 രൂപയ്ക്ക് ഒരു സൈക്കിൾ വാങ്ങി 15 ശതമാനം നഷ്ടത്തിന് വിറ്റാൽ സൈക്കിൾന്റെ വിറ്റവില?