Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A, B and C joined a company in November on dates 16, 11 and 21 respectively. At the end of the month, A received Rs. 27,000 as the salary which is 20% more of what B received and 10% less of what C received. Then which of the following are the monthly salaries of B and C respectively?

A22250, 30000

B90000, 54000

C33750, 90000

D33750, 54000

Answer:

C. 33750, 90000

Read Explanation:

A, B and C joined a company in November on dates 16, 11 and 21 respectively So A, B and C worked 15, 20, 10 days respectively Given, A received Rs. 27,000 as the salary which is 20% more of what B received and 10% less of what C received B's salary = 27000 × 120/100 = 22500 C's salary = 27000 × 90/100 = 30000 These are the salaries of B, C for 20 and 10 days respectively. So, B's salary for one day = 22500/20 B's salary for 30 days = 22500/20 × 30 = 33750 C's salary for 1 day = 30000/10 C's salary for 30 days = 30000/10 × 30 = 90000.


Related Questions:

When the price of a portable hard disk is reduced by 24%, its sale increases by 35%. What is the net percentage change in the total revenue?
റഹീമിന്റെ വരുമാനത്തേക്കാൾ 20% കുറവാണ് രാജുവിന്റെ വരുമാനം. റഹീമിന്റെ വരുമാനം രാജുവിന്റെ വരുമാനത്തേക്കാൾ എത്ര ശതമാനം കൂടുതലാണ് ?
ഒരു സംഖ്യയുടെ 20% എന്നത് 40 ൻ്റെ 30% ആണ്. സംഖ്യ ഏത് ?
ഒരു വിദ്യാർത്ഥി ഒരു പരീക്ഷയിൽ 30% മാർക്ക് നേടി. പരീക്ഷ പാസാകാൻ വിദ്യാർത്ഥിക്ക് 10% കൂടുതൽ മാർക്ക് ആവശ്യമാണ്. വിജയശതമാനം എത്രയാണ്?
രണ്ടു വ്യക്തികൾ മത്സരിച്ച ഒരു തെരഞ്ഞെടുപ്പിൽ ഒരാൾ മൊത്തം വോട്ടിന്റെ 35% വോട്ടുകൾ നേടി.അയാൾ 450 വോട്ടിന് തോൽക്കുകയും ചെയ്തു. അസാധു ഒന്നും തന്നെ ഇല്ല. എങ്കിൽ ആകെ വോട്ടുകളുടെ എണ്ണമെത്ര ?