App Logo

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A ,B ,C , D എന്നിവർയ്‌ക്കിടയിൽ 46,800 Rs വിഭജിച്ചിരിക്കുന്നു, A,D എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും B,C എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും തമ്മിലുള്ള അനുപാതം 8 : 5 ആണ്. B യും C ഉം തമ്മിലുള്ള ഷെയറിന്റെ അനുപാതം 5 : 4 ആണ്. A യ്ക് 18,400 ലഭിക്കുന്നു. X എന്നത് A , B എന്നിവരുടെ ഷെയറുകൾ തമ്മിലുള്ള വ്യത്യാസവും Y എന്നത് C, D എന്നിവരുടെ ഷെയറുകൾ തമ്മിലുള്ള വ്യത്യാസവും ആണെങ്കിൽ, (X – Y) യുടെ മൂല്യം എന്താണ്?

A7000

B6000

C6500

D5000

Answer:

B. 6000

Read Explanation:

A,D എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും B,C എന്നിവരുടെ സംയുക്‌ത വിഹിതവും തമ്മിലുള്ള അനുപാതം 8 : 5 ആണ് Amount received by A & D = 46800 × 8/13 = 28800 A യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18400 D യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 28800 – 18400 = 10400 Amount received by B & C combined = 46800 - 28800 = 18000 B യും C ഉം തമ്മിലുള്ള ഷെയറിന്റെ അനുപാതം 5 : 4 ആണ് B യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18000 × 5/9 = 10000 B യ്ക് ലഭിച്ച തുക = 18000 × 4/9 = 8000 X = 18400 – 10000 = 8400 Y = 10400 – 8000 = 2400 X – Y = 8400 – 2400 = 6000


Related Questions:

A and B started a partnership business investing in the ratio of 2 : 5. C joined them after 3 months with an amount equal to 4/5th of B. What was their profit (in Rs.) at the end of the year if A got Rs. 16,800 as his share?

In the given bar graph, what is the ratio of the total boys and girls in all 5 colleges?

The ratio of the monthly incomes of Radha and Rani is 3 : 2 and their expenditure ratio is 8 : 5 if each of them is saving Rs. 9,000 per month, then find the sum of the monthly incomes of Radha and Rani?
3x + 8 : 2x +3 = 5 : 3 എങ്കിൽ x-ന്റെ വില എത്ര?
A basket consists of Apples and oranges in the ratio of 6: 5. If x apples and (x + 2) oranges were rotten then the ratio of the fresh apples and oranges is 4: 3. Find the total number of rotten apples and oranges in the basket and difference between apples and oranges in the basket is 8 ?.