A circular pond is surrounded by a path 2 m wide. If the total area (pond + path) is 616m² and the pond area is 452.16 m², what is the radius of the pond?A10mB11mC12mD13mAnswer: C. 12m Read Explanation: Let the radius of the pond be (r) m.We are given pond area:πr2=452.16\pi r^2 = 452.16πr2=452.16Using (π=3.14)(\pi = 3.14)(π=3.14):r2=452.163.14r^2 = \frac{452.16}{3.14}r2=3.14452.16r2=144r^2 = 144r2=144r=144=12r = \sqrt{144} = 12r=144=12Final Answer12 m\boxed{12 \text{ m}}12 m Read more in App