Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A clothing store sold three dresses, D1, D2, and D3, whose selling prices were in the ratio 5:6:7. They made a profit of 20% on D1, a loss of 10% on D2, and a profit of 30% on D3. What was their approximate total profit or loss percentage for the entire sale?

AProfit of 12.25%

BLoss of 10.98%

CProfit of 10.99%

Dloss of 12.25%

Answer:

C. Profit of 10.99%

Read Explanation:

Let the selling prices of the three dresses be in the ratio 5 : 6 : 7.

So, let:

  • D1 SP = ₹5x

  • D2 SP = ₹6x

  • D3 SP = ₹7x

    Step 1: Find Cost Prices

    D1: 20% profit

CP1=5x1.20=25x6CP_1 = \frac{5x}{1.20} = \frac{25x}{6}

D2: 10% loss

CP2=6x0.90=20x3CP_2 = \frac{6x}{0.90} = \frac{20x}{3}

D3: 30% profit

CP3=7x1.30=70x13CP_3 = \frac{7x}{1.30} = \frac{70x}{13}

Step 2: Total SP

SP=5x+6x+7x=18xSP = 5x+6x+7x = 18x

Step 3: Total CP

CP=25x6+20x3+70x13CP = \frac{25x}{6}+\frac{20x}{3}+\frac{70x}{13}

Using a common denominator of 78:

CP=325x+520x+420x78CP = \frac{325x+520x+420x}{78}
=1265x78= \frac{1265x}{78}
≈16.218x\approx 16.218x

Step 4: Profit

Profit=18x−16.218x\text{Profit} = 18x - 16.218x
= 1.782x

Step 5: Profit Percentage

Profit %\text{Profit \%}
=1.78216.218×100= \frac{1.782}{16.218}\times 100
≈10.99%\approx 10.99\%


Related Questions:

രഘു 400 നാരങ്ങ 1200 രൂപയ്ക്കു വാങ്ങി. ഒരു നാരങ്ങയുടെ വില എന്ത്?
5000 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു സൈക്കിൾ 4400 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ നഷ്ട ശതമാനം എത്ര ?
If two successive discounts of 25% and 15%, respectively, are given, then what will be the net discount percentage ?
An article is marked 50% above its cost price. If the shopkeeper gives two successive discounts of 10% and 25%, and still earns a profit of ₹15, then the cost price of the article is:
200 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു സാധനം 250 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ ലാഭശതമാനം എത്ര ?