App Logo

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A grocer purchased 80 kg of rice at rupees 23.5 per kg and mixed it with 120 kg rice at rupees 26 per kg. At what rate per kg should he sell the mixture to gain 16% profit?

ARs. 29

BRs.27.50

CRs.29.50

DRs.30

Answer:

A. Rs. 29

Read Explanation:

Cost price of 80 kg sugar = 80 × 23.50 = Rs. 1880 Cost price of 120 kg sugar = 120 × 26 = Rs. 3120 ⇒ Total cost price of the mixture = 1880 + 3120 = Rs. 5000 ⇒ Cost price of 1 kg mixture = 5000/200 = Rs. 25 ∴ Selling price of 1 kg mixture = Rs (25+ 25 × 16/100) = Rs. 29


Related Questions:

A dealer declares to sell at cost price, but uses a false weight of 900 gms for 1 Kg. what is his gain percentage.
The cost price of 20 articles is equal to the selling price of 16 articles. Find the profit percentage.
Ram spends 50% of his monthly income on household items, 20% of his monthly income on buying clothes, 5% of his monthly income on medicines and saves remaining Rs. 11,250. What is Ram's monthly income?
If the cost price is 95% of the selling price, what is the profit percent ?
A merchant sells 60 metre of cloth and gains selling price of 15 metre. Find the gain percent (rounded off to 1 decimal place).