Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A man complete a journey in 10 hours. He travels first half of the journey at the rate of 21 km/hr and second half at the rate of 24 km/hr. Find the total journey in km :

A220 km

B224 km

C230 km

D234 km

Answer:

B. 224 km

Read Explanation:

Let the total distance of the journey be 2x km Time taken to travel first half of the journey = x/21 hours Time taken to complete other half = x/24 hours Total time = x/21 + x/24 hours 10 = (8x + 7x)/168 15x = 1680 x = 1680/15 x = 112 Total distance = 2x = 2 × 112 km = 224 km


Related Questions:

ഒരു സൈക്കിളിൽ ചക്രം 10 പ്രാവശ്യം കറങ്ങുമ്പോൾ 32 മീറ്റർ ദൂരം സഞ്ചരിക്കുന്നു . എങ്കിൽ 40 കിലോമീറ്റർ ദൂരം സഞ്ചരിക്കുന്നതിന് എത്ര പ്രാവശ്യം കറങ്ങേണ്ടിവരും?
ഒരു കാർ കാലത്ത് 7 മണിയ്ക്ക് തിരുവനന്തപുരത്ത് നിന്നും പുറപ്പെട്ട് ഉച്ചയ്ക്ക് 2 മണിയ്ക്ക് എറണാകുളത്ത് എത്തിച്ചേരുന്നു. കാറിന്റെ ശരാശരി വേഗത മണിക്കൂറിൽ 30 കിലോമീറ്റർ ആയാൽ കാർ സഞ്ചരിച്ച ദൂരം എത്ര?
ഒരാൾ ഒരു സ്ഥലത്ത് നിന്ന് മറ്റൊരിടത്തേക്ക് മണിക്കൂറിൽ 45 കിലോമീറ്റർ വേഗതയുള്ള കാറിൽ 8 മണിക്കൂർ യാത്ര ചെയ്തു, തിരിച്ച് മണിക്കുറിൽ 40 കിലോമീറ്റർ വേഗതയിലാണ് യാത്ര ചെയ്തതെങ്കിൽ മടക്ക യാത്രയ്ക്കടുത്ത സമയം എത് മണിക്കുർ ?
ഒരു കാർ മണിക്കുറിൽ 72 കി.മീ. വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്നു എങ്കിൽ 15 മിനിറ്റു കൊണ്ട് എത മീറ്റർ സഞ്ചരിക്കും ?
Advait has to reach Kanpur which is 947 km away in 19 hours. His starting speed for 6 hours was 38 km/hr. For the next 70 km his speed was 35km/hr. By what speed he must travel now so as to reach Kanpur in decided time of 19hours?