Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
ഒരാൾ 625 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു കസേര 750 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റു. അയാൾക്ക് കിട്ടിയ ലാഭശതമാനം എത്ര ?

A25

B20

C15

D60

Answer:

B. 20

Read Explanation:

വാങ്ങിയ വില = 625 രൂപ

വിറ്റവില = 750 രൂപ

ലാഭം = 125 രൂപ

ലാഭ ശതമാനം = 125625×100 \frac {125}{625} \times 100 = 20 %


Related Questions:

By selling an article for ₹20,240, a shopkeeper loses 8%. For what price (in ₹) should he sell it to make a profit of 12%?
ഒരു കച്ചവടക്കാരൻ 110 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു പുസ്തകം 132 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ ലാഭം എത്ര ശതമാനം ?
A shopkeeper bought 12 dozen eggs at the rate of 5 per egg. 12 eggs broke in transit. He sold the remaining eggs at the rate of 6 per egg. Find his percentage of profit
Devvrat sold a commodity at a loss of 3%. If he would have been able to sell it at a profit of 15%, he would have received ₹1,494 more. What was the cost price (in ₹) of the commodity?
600 രൂപയ്ക്ക് 20% ലാഭത്തിൽ വിറ്റ ഒരു വസ്തു‌വിന്റെ വാങ്ങിയ വിലയെത്ര?