Let the amount lent at 25% = x
Then amount at 20% = 2380 − x
Form equation using simple interest
Total annual income = ₹500
10025x+10020(2380−x)=500
Solve
Multiply by 100:
25x+20(2380−x)=50000
25x+47600−20x=50000
5x+47600=50000
5x=2400
x=480
Final Answer:
₹480 was lent at 25% rate