Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A train travelling at a speed of 60 km/h leaves station A at 7:00 a.m. and another train travelling at a speed of 84 km/h starts from station A at 9:30 a.m. in the same direction on a parallel track. At what distance (in km) from station A and after how many hours of travel of the second train will they be together? Express your answer in the same order.

A693 km, 8.25 hours

B525 km, 6.25 hours

C375 km, 6.25 hours

D495 km, 8.25 hours

Answer:

B. 525 km, 6.25 hours

Read Explanation:

Given:

  • Speed of first train = 60 km/h

  • Speed of second train = 84 km/h

  • First train starts at 7:00 a.m.

  • Second train starts at 9:30 a.m.

    Head start of the first train

Time gap = 2.5 hours

Distance covered by first train in 2.5 hours:
60×2.5=150 km60 \times 2.5 = 150 \text{ km}

Relative speed

84−60=24 km/h84 - 60 = 24 \text{ km/h}

Time taken by second train to catch up

Time=15024=6.25 hours\text{Time} = \frac{150}{24} = 6.25 \text{ hours}

So, after 6.25 hours (6 hours 15 minutes) of travel of the second train, they meet.

Distance from station A

84×6.25=525 km84 \times 6.25 = 525 \text{ km}

=525 km, 6.25 hours


Related Questions:

Refer to the given table and answer the question that follows.

11.jpeg

How many cars were manufactured in October and November?

താഴെ കൊടുത്തിരിക്കുന്നവയിൽ ഏതാണ് ശരിയായ ഉത്തരം ?
If tea that costs ₹7.50 per kg is mixed with tea that costs ₹10.50 per kg in the proportion of 2:1 then, what is the cost (in ₹) of the resultant mixture per kg?
A merchant has 5000 kg of Basmati rice. He sells some part of this Basmati rice at 20% profit and the rest at 35% profit. He gains 29% in the entire transaction. What is the quantity sold at 20% profit and 35% profit, respectively?
മോഡും മീഡിയനും ഗ്രാഫ് ഉപയോഗിച്ച് കണ്ടുപിടിക്കുന്നതിന് ഉപയോഗിക്കുന്ന ചാർട്ട് ആണ്