Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
ഒരു ട്രെയിൻ മണിക്കൂറിൽ 75 കിലോമീറ്റര്‍ എന്ന ഏകീകൃത വേഗതയിൽ നീങ്ങുന്നു . ആ ട്രെയിൻ 20 മിനിറ്റ് ഉള്ളിൽ എത്ര ദൂരം സഞ്ചരിക്കും ?

A35

B15

C25

D20

Answer:

C. 25

Read Explanation:

വേഗത = 75KM/HR സമയം = 20 നിനക്ക് = 20/60 മണിക്കൂർ ദൂരം = വേഗത × സമയം = 75 × 20/60 = 25 കിലോമീറ്റർ


Related Questions:

A 120 m long train crosses a man walking at a speed of 8.5 km/h in the opposite direction in 12 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?
A 815 m long train crosses a man walking at a speed of 2.7 km/h in the opposite direction in 18 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?
120 m നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ ഒരു പോസ്റ്റ് കടക്കാൻ 6 സെക്കൻ്റ് എടുത്തു.എങ്കിൽ ട്രെയിനിന്റെ വേഗത കണക്കാക്കുക.
Two trains having lengths of 150m and 350m are running at speeds of 60km/h and 120km/h respectively, in the same direction. The time taken (in minutes) by the faster train, coming from behind, to completely cross the other train is :
Two trains having lengths of 340 m and 360 m are running at speeds of 80 km/h and 90 km/h, respectively, in the same direction. The time taken (in minutes) by the faster train, coming from behind, to completely cross the other train is: