Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A train passes a platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/h, what is the length of the platform?

A120 m

B360 m

C240 m

D300 m

Answer:

C. 240 m

Read Explanation:

  • Train Speed: 54 km/h = 15 m/s

  • Train Length: 15 m/s * 20 s = 300 m

  • Total Distance (Train + Platform): 15 m/s * 36 s = 540 m

  • Platform Length: 540 m - 300 m = 240 m


Related Questions:

120 m നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ ഒരു പോസ്റ്റ് കടക്കാൻ 6 സെക്കൻ്റ് എടുത്തു.എങ്കിൽ ട്രെയിനിന്റെ വേഗത കണക്കാക്കുക.
240 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടിക്ക് പാതവക്കിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരു വ്യക്ഷത്തകടന്നുപോകുന്നതിന് 8 സെക്കന്റ് വേണം. എങ്കിൽ 600 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ഫ്ലാറ്റ്ഫോം കടക്കാൻ ആ തീവണ്ടി എത്ര സമയമെടുക്കും?
A train runs at a speed of 84 kmph to cover a distance of 336 km and then at a speed of 96 kmph to cover a distance of 192 km. Find the average speed of the train for the entire distance.
A 340 m long train crosses a man walking at a speed of 4.5 km/h in the opposite direction in 6 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?
How long will a 150 m long train running at a speed of 60 km / hr take to cross the bridge of 300 m long ?