Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A merchant has 5000 kg of Basmati rice. He sells some part of this Basmati rice at 20% profit and the rest at 35% profit. He gains 29% in the entire transaction. What is the quantity sold at 20% profit and 35% profit, respectively?

A2600 kg, 2400 kg

B2200 kg, 2800 kg

C1800 kg, 3200 kg

D2000 kg, 3000 kg

Answer:

D. 2000 kg, 3000 kg

Read Explanation:

Let the cost price per kg = ₹1 (assumption for simplicity).

Total rice = 5000 kg

Let

  • x kg be sold at 20% profit

  • (5000 − x) kg be sold at 35% profit

    Total profit equation:

0.20x+0.35(5000−x)5000=0.29\frac{0.20x + 0.35(5000 - x)}{5000} = 0.29

Multiply both sides by 5000:
0.20x+1750−0.35x=14500.20x + 1750 - 0.35x = 1450
−0.15x=−300-0.15x = -300

x=2000x = 2000
Quantities sold:

  • At 20% profit: 2000 kg

  • At 35% profit: 3000 kg


Related Questions:

ഒരു statistical test ന്ടെ power എന്നത്
The average age of a group of 32 women is 60 years and that of another group of 40 men is 33 years. The average age of the two groups mixed together is:
താഴെപ്പറയുന്ന Statistical software ൽ open source ആയിട്ടുള്ളത് ഏതാണ് ?

Refer to the given table and answer the question that follows.

WhatsApp Image 2026-01-27 at 19.13.18.jpeg

What was the revenue of the company if the expenditure was ₹600 crores in the year when its percentage profit was the maximum ?

There are three cycles to distributed among five children. If no child gets more than one cycle, then this can be done in how many ways?