Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A vendor mixes two types of coffee beans - one costing ₹120 per kg and the other costing ₹180 per kg, in the ratio 1 : 2. If he sells the mixed variety at ₹152 per kg, find his gain or loss percent.

A5% gain

B8% loss

C5% loss

D8% gain

Answer:

C. 5% loss

Read Explanation:

First, find the cost price (CP) of the mixture using the weighted average.

Ratio = (1:2)

CP of mixture=1×120+2×1801+2\text{CP of mixture}=\frac{1\times120 + 2\times180}{1+2}

=120+3603=\frac{120+360}{3}
=4803=\frac{480}{3}
=160=160

So, the cost price of the mixture is ₹160 per kg.

Selling price (SP) = ₹152 per kg

Loss per kg:

160−152=8160 - 152 = 8

Loss percent:

8160×100=5%\frac{8}{160}\times100 = 5\%

Answer: 5% loss


Related Questions:

Three men entered into a business in partnership for 14 months, 8 months and 7 months. If the ratio of their profit is 5 : 7 : 8, what is the ratio of their investments?
5,000 രൂപ വില മാർക്ക് ചെയ്ത ഒരു ഗ്യാസ് സ്റ്റൗ 10 ശതമാനം ഡിസ്കൗണ്ടിൽ വിട്ടപ്പോൾ 20% ലാഭം കിട്ടിയെങ്കിൽ എത്ര രൂപയ്ക്ക് ആയിരിക്കും വാങ്ങിയത്?
720 രൂപ വിലയുള്ള ഒരു സാധനം 15% ലാഭം കിട്ടണമെങ്കിൽ എത രൂപയ്ക്ക് വിൽക്കണം?
The price of an article is increased by 20% and then two successive discounts of 5% each are allowed. The selling price of the article is____________ above its cost price.
A shopkeeper allows his customers 10% off on the marked price of goods and still gets a profit of 12.5%. What is the actual cost of an article marked ₹2,750?