Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
The average salary of 30 employees is ₹4,000. If one more person joins and the average salary becomes ₹4,300, what is the salary of the newly joined person?

A13,300

B13, 000

C12, 200

D12,000

Answer:

A. 13,300

Read Explanation:

The average salary of 30 employees = ₹4,000 The total salary of 30 employees = 4000 × 30 = ₹120,000 The average salary of 31 employees = ₹4,300 The total salary of 31 employees = 4300 × 31 = ₹133,300 The salary of the newly joined person = 133300 - 120000= ₹13,300


Related Questions:

19 കുട്ടികളുടെ ശരാശരി ഭാരം 31 kg ആണ്. പുതിയൊരു കുട്ടി കൂടി വന്നു ചേർന്നപ്പോൾ ശരാശരിഭാരം 30.7 kg ആയി കുറഞ്ഞു. എന്നാൽ പുതിയ കുട്ടിയുടെ ഭാരം?
If the average of two numbers is 26 and one of them is 12, then find the other number.
11 സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 66 ആണ് . ഒരു സംഖ്യ കൂടി ചേർത്തപ്പോൾ ശരാശരി 72 ആയി ചേർത്ത സംഖ്യ ഏത് ?
21 സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി കണക്കാക്കിയപ്പോൾ 8 എന്ന് കിട്ടി. ഇവയിൽ ആദ്യത്തെ 10 സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 7 ഉം അവസാന 10 സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 9 ഉം ആയാൽ പതിനൊന്നാമത്തെ സംഖ്യ ഏത് ?
The average of 11 numbers arranged in an order is 41. The average of the first five numbers is 18 and that of the last five numbers is 64. What is the sixth number?