Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
If tea that costs ₹7.50 per kg is mixed with tea that costs ₹10.50 per kg in the proportion of 2:1 then, what is the cost (in ₹) of the resultant mixture per kg?

A7.00

B8.50

C7.50

D9.00

Answer:

B. 8.50

Read Explanation:

Prices and ratio:

  • ₹7.50 per kg → 2 parts

  • ₹10.50 per kg → 1 part

    Cost of mixture per kg:

(7.50×2)+(10.50×1)2+1\frac{(7.50 \times 2) + (10.50 \times 1)}{2 + 1}
=15+10.503= \frac{15 + 10.50}{3}
=25.503= \frac{25.50}{3}
=8.50= 8.50

Cost of the resultant mixture = ₹8.50 per kg


Related Questions:

F - distribution ന്ടെ mode എല്ലായിപ്പോഴും

In the figure ABCD is rectangle. BC-6 centimeters, CD = 4 centimeters. Triangle PCB is isosceles . If we put a dot in this figure, what is the probability of it being in the triangle PAB ?

image.png

The following graph shows the actual and target revenue (in crores) of an industry in five different branches. Study the

graph and answer the question:

11.jpeg

The ratio of total actual revenue to the total target revenue over all the branches is:

'A' എന്ന event ഒരാൾ ഇന്നുമുതൽ 10 വർഷം വരെ ജീവിച്ചിരിക്കും എന്നതും 'B' എന്ന event അദ്ദേഹത്തിന്റെ ഭാര്യ ഇന്നുമുതൽ 10 വർഷം വരെ ജീവിച്ചിരിക്കും എന്നതുമാണ് . P(A)= 3/5 , P(B)= 2/3 ആവുകയും 'A' യും 'B' യും independant ആവുകയും ആണെങ്കിൽ 10 വർഷത്തിനുള്ളിൽ രണ്ടുപേരും മൃതി അടയാൻ ഉള്ള പ്രോബബിലിറ്റി ?
ഡിസ്പെഷൻ അളക്കാനുള്ള ഏറ്റവും നല്ല അളവ്