Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
ഒരു ചതുരത്തിന്റെ വീതി 10 സെ.മീ. വിസ്തീർണ്ണം 200 ചതുരശ്ര സെ.മീ. ആയാൽ നീളം:

A10

B15

C20

Dഇതൊന്നുമല്ല

Answer:

C. 20

Read Explanation:

വിസ്തീർണ്ണം = 200 = നീളം × വീതി വീതി = 10 നീളം × 10 = 200 നീളം = 20


Related Questions:

താഴെപ്പറയുന്നവയിൽ ഏത് ബഹുഭുജത്തിന്റെ ആന്തരകോണുകളുടെ തുകയാണ് 360 ആകുന്നത്?
Read the statements carefully and answer the question which follow:A cube has six sides each of a different colour. The red side is opposite black. The green sideis between red and black. The blue side is adjacent to white. The brown side is adjacent to blue. The red side is face down. The side opposite brown is:•
ഒരു ക്യൂബിന്റെ ഉപരിതല പരപ്പളവ് 54 ചതുരശ്ര സെൻറീമീറ്റർ ആണെങ്കിൽ അതിൻറെ വ്യാപ്തം എത്ര?
10 സെ.മീ. ആരമുള്ള ഒരു വൃത്തത്തിൽ അന്തർലേഖനം ചെയ്യാവുന്ന ഏറ്റവും വലിയ സമചതുരത്തിന്റെ വിസ്തീർണ്ണം ?
The length of a rectangle is twice its breadth. If its length is increased by 11 cm and breadth is decreased by 5 cm, the area of the rectangle is increased by 75 sq.cm. What is the length of the rectangle?