Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
In an election of two candidates, the candidates who gets 43 percent votes is rejected by a majority of 7700 votes. If there are no invalid votes, what is the total number of votes polled.

A40000

B50000

C55000

D60000

Answer:

C. 55000

Read Explanation:

Votes for first candidate = 43% Votes for second candidate = 57% 14% of the total votes (x) =7700 x(14/100)=7700 x=7700*100/14 =55000


Related Questions:

What is the value of 16% of 25% of 400?
ഒരു സംഖ്യയുടെ 45% നോട് 55 കൂട്ടിയപ്പോൾ അതേ സംഖ്യ തന്നെ ലഭിക്കുന്നു. എങ്കിൽ സംഖ്യ ?
The price of fuel decreases by 55%, 10% and 20% in three successive months, but increases by 65% in the fourth month. What is the percentage increase/decrease in the price of fuel in the fourth month as compared to its original price?
What number be added to 13% of 335 to have the sum as 15% of 507 is
ഒരു പരീക്ഷയിൽ 80 ശതമാനം വിദ്യാർഥികൾ ഇംഗ്ലീഷിൽ ജയിച്ചു. 85% കണക്കിന് ജയിച്ചു. 75% ഈ രണ്ടു വിഷയത്തിലും ജയിച്ചു .ഈ രണ്ടു വിഷയങ്ങൾക്കും തോറ്റവരുടെ എണ്ണം 40 ആയാൽ ആകെ കുട്ടികൾ എത്ര?