Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
The average cost of three mobiles A, B and C of a certain company is Rs. 48000. The average cost decrease by 10 % when mobile D of the same company is included, find the cost price of mobile D?

ARs. 27500

BRs. 28800

CRs. 25500

DRs. 29800

Answer:

B. Rs. 28800

Read Explanation:

The average cost of three mobiles A, B and C = 48000 Total cost of three mobiles A, B and C = 48000*3 = 144000 Average cost of mobiles A, B, C and D = 48000*(90/100) = 43200 Total cost of Four mobiles A, B, C and D = 43200*4 = 172800 The cost price of mobile D = 172800 - 144000 = Rs. 28800


Related Questions:

Average weight of 11 object is 200kg . If the weight of the new object is also included the average increased by 3 then what is the weight of the new object ?
Rupesh bought 52 books for Rs 1130 for each from one shop and 47 books for Rs 910 for each from another. What is the average price (in Rs) he paid per book ?
തുടർച്ചയായ 5 എണ്ണൽ സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 40 ആയാൽ വലിയ സംഖ്യ ഏത്?
15 കുട്ടികളുടെ ശരാശരി മാർക്ക് 60, ആദ്യത്തെ 10 കുട്ടികളുടെ ശരാശരി മാർക്ക് 62 ആയാൽ ബാക്കി 5 കുട്ടികളുടെ ശരാശരി മാർക്ക് എത്ര?
The average of 15 results is 21. The average of the first 7 of those is 21 and the average of the last 7 is 20. What is the 8th result?