Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
The average salary of 30 employees is ₹4,000. If one more person joins and the average salary becomes ₹4,300, what is the salary of the newly joined person?

A13,300

B13, 000

C12, 200

D12,000

Answer:

A. 13,300

Read Explanation:

The average salary of 30 employees = ₹4,000 The total salary of 30 employees = 4000 × 30 = ₹120,000 The average salary of 31 employees = ₹4,300 The total salary of 31 employees = 4300 × 31 = ₹133,300 The salary of the newly joined person = 133300 - 120000= ₹13,300


Related Questions:

(x + 2)/ x ന്റെയും (x -2)/ x ന്റെയും ശരാശരി എത്ര?
തുടർച്ചയായ 7 ഇരട്ട സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 36 ആയാൽ ചെറിയ സംഖ്യ ഏത് ?
The average of first 119 odd natural numbers, is:
5, 10, 15, 20, 25 ഇവയുടെ ശരാശരി കണ്ടെത്തുക.
16.16 / 0.8 = ?