Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
The length of the bridge, which a train 130 meters long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 seconds is :

A200

B225

C245

D250

Answer:

C. 245

Read Explanation:

The train's speed is given in km/hr, but the train length and time are in meters and seconds. We convert the speed by multiplying the speed with 5/18 Speed =45 x 5/18 = 25/2 m/s Let the length of bridge be X metres. distance/ time = speed [X + 130]/30 = 25/2 X + 130 = 25/2 x 30 X + 130 = 375 X = 375 - 130 = 245


Related Questions:

60 കി. മീ. മണിക്കുർ ഒരേ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന ഒരു കാർ 4 മണിക്കൂർ കൊണ്ട് എത്ര ദൂരംസഞ്ചരിക്കും ?
ഒരാൾ തന്റെ കൂട്ടുകാരനെ കാണാൻ എറണാകുളത്ത് പോയി, ബസ്സിലാണ് യാത്ര, ശരാശരി 30 കി.മീ.മണിക്കുർ വേഗത്തിലായിരുന്നു സഞ്ചരിച്ചത്; തീരിച്ചു വരാൻ ഒരു കാർ കിട്ടി. ശരാശരി വേഗം60 കി.മീ / മണിക്കുർ, മൊത്തം യാത്രയുടെ ശരാശരി വേഗം എത്ര ?
ഒരാൾ P-യിൽ നിന്നും Q-യിലേക്ക് ശരാശരി 60 km/hr വേഗതയിൽ കാറിൽ സഞ്ചരിക്കുന്നു. ശരാശരി 90 km/hr വേഗതയിൽ P-യിലേക്ക് മടങ്ങുന്നു. അയാളുടെ യാത്രയുടെ ശരാശരി വേഗം എത്ര ?
Reena reaches a birthday party 20 min late if she walks 3 km/h from her house. If she increases her speed to 4 km/h she would reach 30 min early, then the distance between her house and the venue of the birthday party is
ആദ്യ 2 മണിക്കൂറിൽ കാറിൻ്റെ വേഗത മണിക്കൂറിൽ 30 കിലോമീറ്ററും അടുത്ത 2 മണിക്കൂർ മണിക്കൂറിൽ 40 കിലോമീറ്ററുമാണ്. അപ്പോൾ കാർ സഞ്ചരിച്ച ആകെ ദൂരം?