Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
പഞ്ചസാരയുടെ വില 25% വർദ്ധിക്കുന്നു. ഒരാളുടെ ചെലവ് വർദ്ധിക്കാതിരിക്കാൻ പഞ്ചസാരയുടെ ഉപയോഗം എത്ര ശതമാനം കുറയ്ക്കണം ?

A25%

B12 %

C20%

D15%

Answer:

C. 20%

Read Explanation:

പഞ്ചസാരയുടെ വിലയിലെ % വർധന =25% പുതിയ വില = 125 ചെലവ് വർദ്ധിക്കാതിരിക്കാൻ പഞ്ചസാരയുടെ ഉപയോഗം എത്ര ശതമാനം കുറയ്ക്കണം = 25/125 × 100 = 20%


Related Questions:

ഒരു സംഖ്യ 20% കുറച്ചാൽ 228 ആയി മാറുന്നു.എങ്കിൽ സംഖ്യയുടെ 120% എത്ര ?
A number is decreased by 20% then increased by 72 which results into 120% of the original number. Find the original number.
60 ന്റെ 15% വും 120 ൻ്റെ 45% വും തമ്മിൽ കൂട്ടിയാൽ കിട്ടുന്ന തുക എത്ര?
1800 ൻ്റെ 20% + 1600 ൻ്റെ 20% =
A and B are two stations 370 km apart. A train starts from station A at 9:00 A.M. and travels towards station B at a speed of 20 km/hr. Another train starts from station B at 10:00 A.M. and travels towards station A at a speed of 50 km per/hr. At what time do they meet?