Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
Two trains are moving in opposite directions at speeds of 60 km/h and 50 km/h. The length of one train is 430 m. The time taken by them to cross each other is 44 seconds. The length (in m) of the other train, correct to 2 decimal places, is:

A916.15

B914.64

C913.17

D912.67

Answer:

B. 914.64

Read Explanation:

We are given:

  • Speed of trains = 60 km/h and 50 km/h

  • Length of one train = 430 m

  • Time to cross each other = 44 seconds

  • They move in opposite directions

    Relative speed

Opposite directions → add speeds:

60+50=110 km/h60 + 50 = 110 \text{ km/h}

Convert to m/s:
110×518=55018=30.56 m/s110 \times \frac{5}{18} = \frac{550}{18} = 30.56 \text{ m/s}

Total distance covered in 44 seconds

Distance=30.56×44=1344.64 m\text{Distance} = 30.56 \times 44 = 1344.64 \text{ m}

Total length of both trains

Let unknown train length = x

x + 430 = 1344.64

x = 1344.64 - 430 = 914.64

Final Answer: 914.64 m


Related Questions:

A train runs at a speed of 111 kmph to cover a distance of 222 km and then at a speed of 86 kmph to cover a distance of 258 km. Find the average speed of the train for the entire distance.
60 കിലോമീറ്റർ / മണിക്കൂർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന 200 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ വഴിയരികിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരു വ്യക്തിയെ കടന്നു പോകാൻ എത്ര സമയം വേണം ?
A train clears a platform of 200 meters long in 10 seconds and passes a telegraph post in 5 seconds. The length of the train is :
120 m നീളമുള്ള ട്രെയിൻ, 160 m നീളമുള്ള ഒരു പ്ലാറ്റ്‌ഫോം പൂർണ്ണമായി കടക്കാൻ, സെക്കൻഡിൽ 20 m വേഗതയിൽ സഞ്ചരിച്ചാൽ, എത്ര സമയം വേണം?
A train running at 75 km/hr crosses another train running at 30 km/hr in the same direction in 108 seconds. If the length of the fast-moving train is 950 m, then what is the length (in m) of the slow-moving train?