Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A merchant sells two dolls of price respectively Rs. 100 and Rs. 150 with a profit of 30% on first and a loss of 30% on second. What is his net profit/loss?

Again of Rs.41.20

Bgain of Rs.50

Closs of Rs .50

Dloss of Rs.41.20

Answer:

D. loss of Rs.41.20

Read Explanation:

Selling Price of doll one = Rs. 100 This was sold with profit of 30% Cost Price of doll one = (100 × 100)/(100 + 30) ⇒ Cost Price of doll one = 10000/130 ⇒ Cost Price of doll one = Rs. 76.92 Selling Price of doll second = Rs. 150 This was sold with loss of 30% Cost Price of doll one = (150 × 100)/(100 - 30) ⇒ Cost Price of doll one = 15000/70 ⇒ Cost Price of doll one = Rs. 214.28 Total Cost Price of two dolls = 76.92 + 214.28 = Rs. 291.20 Total Selling Price of two dolls = 100 + 150 = Rs. 250 The merchant will face a net loss = 291.2 - 250 = Rs 41.20


Related Questions:

If 25% of a number is added to 78, then the result is the same number. 75% of the same number is:
A woman's expenditure and savings are in the ratio 5 : 3. Her income increases by 15%. Her expenditure also increases by 18%. By how many percent does her savings increase?
The salary of Manoj is first increased by 10% and then decreased by 10% then the total change occured is:
300 ന്റെ 20% എത്ര?
0.07% of 1250 - 0.02% of 650 = ?