Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
ഒരു തീവണ്ടിക്ക് 100 m നീളമുണ്ട്. 72 കി. മീ./മണിക്കുർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന ഈ തീവണ്ടി ഒരു ഇലക്ട്രിക് തൂൺ കടക്കുന്നതിന് എത്ര സമയം വേണം ?

A5 സെക്കന്റ്

B10 സെക്കന്റ്

C50 സെക്കന്റ്

D15 സെക്കന്റ്

Answer:

A. 5 സെക്കന്റ്

Read Explanation:

വേഗത = 72 km/hr = 72x5/18 =20 m/s ഇലക്ട്രിക് തൂൺ കടന്നുപോകുന്നതിന് വേണ്ട സമയം = 100/20 =5 s


Related Questions:

Two trains are moving in opposite directions at speeds of 50 km/h and 110 km/h. The length of one train is 500 m. The time taken by them to cross each other is 12 seconds. The length (in m) of the other train, correct to 2 decimal places, is:
How long does a train 110 m long running at the speed of 72 km/hr take to cross a bridge 132 m in length ?
A train P starts from Meerut at 4 p.m. and reaches Ghaziabad at 5 p.m., while another train Q starts from Ghaziabad at 4 p.m. and reaches Meerut at 5:30 pm. At what time will the two trains cross each other?
ഒരു ട്രെയിൻ 600 മീറ്റർ, 300 മീറ്റർ വീതം നീളമുള്ള പാലങ്ങൾ കടന്നുപോകാൻ യഥാക്രമം 90 സെക്കന്റുകൾ, 60 സെക്കന്റുകൾ വീതം സമയം എടുത്തു. എങ്കിൽ ട്രെയിനിന്റെ നീളം എത്ര ?
How long will a 150 m long train running at a speed of 60 km / hr take to cross the bridge of 300 m long ?