Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
Two trains are moving in opposite directions at speeds of 50 km/h and 110 km/h. The length of one train is 500 m. The time taken by them to cross each other is 12 seconds. The length (in m) of the other train, correct to 2 decimal places, is:

A33.33

B34.58

C31.44

D32.68

Answer:

A. 33.33

Read Explanation:

Step 1: Relative speed (opposite directions)

50+110=160 km/h50 + 110 = 160 \text{ km/h}

Convert km/h to m/s:

160×518=80018=4009 m/s160 \times \frac{5}{18} = \frac{800}{18} = \frac{400}{9} \text{ m/s}
=44.444‾ m/s= 44.44\overline{4} \text{ m/s}

Step 2: Total distance covered while crossing

Time = 12 seconds

Total length of both trains=Speed×Time\text{Total length of both trains} = \text{Speed} \times \text{Time}
=4009×12= \frac{400}{9} \times 12
=400×129= \frac{400 \times 12}{9}
=48009= \frac{4800}{9}
=533.333‾ m= 533.33\overline{3} \text{ m}
Step 3: Find length of other train

Other train length=533.33−500\text{Other train length} = 533.33 - 500
$= 33.33 \text{ m (approx)$

Final Answer: 33.33 m


Related Questions:

120 മീറ്റര്‍ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടി 54 കി.മി.മണിക്കൂര്‍ വേഗതയില്‍ സഞ്ചരിച്ചു കൊണ്ടിരിക്കുന്നു. 180 മീറ്റര്‍ നീളമുള്ള ഒരു പാലം കടക്കുവാന്‍ ആ തീവണ്ടി എടുക്കുന്ന സമയം എന്ത് ?
മാനിക്ക്കൂറിൽ 60 km വേഗതയുള്ള ഒരു ട്രെയിനിന്റെ നീളം 250 മീറ്റർ . ഒരു ഇലക്ട്രിക്ക് പോസ്റ്റ് കടന്നു പോകാൻ ഇതിനു എത്ര സമയം വേണം ?
A train of length 200 m is moving with a speed of 72 km/h. How much time will it take to cross a bridge of length 400 m ?
300 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 30 സെക്കന്റ് കൊണ്ട് 500 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു പാലം കടക്കുന്നു എങ്കിൽ ട്രെയിനിന്റെ വേഗത എന്ത് ?
A 340 m long train crosses a man walking at a speed of 4.5 km/h in the opposite direction in 6 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?