Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
ഒരു ട്രെയിനിന് 100 മീറ്റർ നീളമുണ്ട്. മണിക്കൂറിൽ 54 കിലോമീറ്റർ വേഗതയാണുള്ളത്.80 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു പാലം കടക്കാൻ ട്രയിൻ എന്തു സമയമെടുക്കും?

A11 സെക്കന്റ്

B16 സെക്കന്റ്

C12 സെക്കന്റ്

D10 സെക്കന്റ്

Answer:

C. 12 സെക്കന്റ്

Read Explanation:

വേഗത = 54 km/hr = 54 × 5/18 = 15m/s ട്രെയിനിന്റെ നീളം = 100 പാലത്തിന്റെ നീളം = 80 പാലം കടക്കാൻ എടുക്കുന്ന സമയം = [100 + 80]/15 = 180/15 = 12


Related Questions:

Two trains , each 180 m long , are moving towards each other on parallel tracks at speeds of 50 km/hr and 70 km/hr. In how many seconds will they completely cross each other ?
A train is moving in from north to south direction. It overtakes Raj and Madhur who are at the rate of 2 km/h and 4 km/h in 9 sec and 10 sec, respectively. If the train is x metres walking in the same direction long, find the value of x.
A train of length 150 meters took 8 seconds to cross a bridge of length 250 metres. Time taken by the train to cross a telephone post is :
Two trains are moving in opposite directions at speeds of 60 km/h and 50 km/h. The length of one train is 430 m. The time taken by them to cross each other is 44 seconds. The length (in m) of the other train, correct to 2 decimal places, is:
If 7A = 6B = 12C, what is A : B: C?