Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
By selling an article for ₹20,240, a shopkeeper loses 8%. For what price (in ₹) should he sell it to make a profit of 12%?

A24,460

B26,440

C24,640

D26,044

Answer:

C. 24,640

Read Explanation:

Let the cost price (CP) be (x).

Given:
Selling at ₹20,240 results in an 8% loss
So,
SP=92\text{SP} = 92% \text{ of CP} = 0.92x
0.92x = 20240
⇒x=202400.92=22000\Rightarrow x = \frac{20240}{0.92} = 22000

So, CP = ₹22,000

Now for 12% profit:
New SP=112\text{New SP} = 112% \text{ of CP} = 1.12 \times 22000 = 24640
Final Answer: ₹24,640


Related Questions:

A retailer buys 12 pairs of shoes for ₹22,400. His overhead expenses are ₹1,600. If he earns ₹28,500 from the sale of these 12 pair of shoes, determine his profit percentage.
വിഷ്ണു 50 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ മാമ്പഴം 40 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റു .എങ്കിൽ നഷ്ടശതമാനം എത്ര ?
In a clearance sale, a sari whose marked price was ₹10,490, is now sold for ₹9,441. What is the discount per cent on the sari?
ഒരു പേനയ്ക്ക് 9 രൂപ 50 പൈസാ നിരക്കിൽ ഒരു ഡസൻ പേനയുടെ വില എന്തായിരിക്കും?
A salesman offers a discount scheme of 'Buy 25 and get 5 free' on the purchase of notebooks in his shop. He professes that a notebook costs him ₹10, but in reality, it costs him ₹5. Find the difference between his profit percentage and scheme discount.