Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
By selling an article for ₹20, a dealer makes a profit of 10%. By how much should he increase his selling price (in &, rounded off to two decimal place) so as to make a profit of 50%?

A9.27

B7.27

C8.27

D10.27

Answer:

B. 7.27

Read Explanation:

Given:

  • Selling Price (SP) = ₹20

  • Profit = 10%

    Find Cost Price (CP)

SP=110% of CPSP = 110\% \text{ of CP}
20 = 1.1 , CP
CP=201.1=18.1818‾CP = \frac{20}{1.1} = 18.18\overline{18}

New SP for 50% profit

SP′=150% of CP=1.5×18.1818‾SP' = 150\% \text{ of CP} = 1.5 \times 18.18\overline{18}
SP′=27.27SP' = 27.27

Increase in selling price

27.27−20=7.2727.27 - 20 = 7.27

Final Answer: ₹7.27


Related Questions:

ഒരു സ്ഥാപനത്തിൽ ജോലിചെയ്യുന്ന 5 ആളുകളുടെ പ്രായം 25,27,33,41,54 ആയാൽ അവരുടെ ശരാശരി പ്രായം എത്ര ?
The sum of 8 numbers is 684. Find their average.
What is the average of all integers between 100 and 250 that are exactly divisible by 11?
The average monthly expenditure of a family was ₹88,600 during the first three months, ₹9,750 during the next four months and ₹9,920 during the last five months of a year. If the total savings during the year was ₹65,300, the average monthly income (in ₹) of the family was:
ശരാശരി 48 km/hr വേഗതയിലുള്ള ഒരു കാർ 5 മണിക്കൂർ കൊണ്ടാണ് ഒരു നിശ്ചിത ദൂരംപിന്നിട്ടത്. അത്രയും ദൂരം 2.5 മണിക്കൂർ കൊണ്ട് എത്തണമെങ്കിൽ കാറിന്റെ ശരാശരി വേഗത എത്രയായിരിക്കണം ?