Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
ഒരു ക്യൂബിന്റെ വികർണ്ണത്തിന്റെ നീളം 4√3 cm ആയാൽ അതിന്റെ വ്യാപ്തം എത്ര ആയിരിക്കും?

A16 cm3

B27 cm3

C64 cm3

D48 cm3

Answer:

C. 64 cm3

Read Explanation:

വികർണത്തിൻ്റെ നീളം= a√3 = 4√3 a ക്യൂബീൻ്റെ ഒരു വശത്തിൻ്റെ നീളം ആണ് ക്യൂബിൻ്റെ വ്യാപ്തം= a³ = 4³ = 64


Related Questions:

ഒരു ഗോളത്തിന് ആരം ഇരട്ടിയായാൽ വ്യാപ്തം എത്ര മടങ്ങാകും ?

The area of an equilateral triangle is 93m29\sqrt{3} m^2 . The length (in m) of the median is

The base of the triangular field is three times its altitude. If the cost of cultivating the field at Rs.24.4/hect is Rs.448.35, find its height? (in meters)
രണ്ട് സമാന്തരവകളെ, ഒരു വര ഖണ്ഡിക്കുമ്പോൾ ഉണ്ടാകുന്ന കോണുകളിൽ എത്ര എണ്ണം ഒരുപോലയുള്ളവയാണ് ?
What is the C.S.A of resulting solid if two identical cubes are joined end to end together with the length of the sides of the cube is 4 m?