Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
If the price of petrol increases from ₹90/l to ₹110/l, by what percentage does a person have to decrease his consumption so that his expenditure on petrol remains the same (approximate to two decimals)?

A78.78%

B25.25%

C18.18%

D81.81%

Answer:

C. 18.18%

Read Explanation:

Let the initial consumption be x litres.

Initial expenditure:
90×x90 \times x

After price increase, let new consumption = y litres.

New expenditure (same as before):
110×y110 \times y

Since expenditure remains same:
90x=110y90x = 110y
⇒y=90110x=911x\Rightarrow y = \frac{90}{110}x = \frac{9}{11}x

Reduction in consumption:

x−y=x−911x=211xx - y = x - \frac{9}{11}x = \frac{2}{11}x

Percentage decrease:


211×100=18.18%\frac{2}{11} \times 100 = 18.18\%

Final Answer:

18.18% decrease


Related Questions:

എ ബി സി എന്നിവയ്ക്ക് യഥാക്രമം 20 30 60 ദിവസങ്ങളിൽ ഒരു ജോലി ചെയ്യാൻ കഴിയും ഓരോ മൂന്നാം ദിവസവും ബി ,സി എന്നിവർ സഹായിച്ചാൽ എ ക്ക് എത്ര ദിവസത്തിനുള്ളിൽ ജോലി പൂർത്തിയാക്കാൻ കഴിയും
If A can complete a job in 15 days and B can complete the same job in 20 days, then how many days (rounded up to the nearest two decimal places) will it take for both A and B to complete the job together?
ഒരു ജോലി 8 പുരുഷന്മാരോ 12 സ്ത്രീകളോ 25 ദിവസം കൊണ്ട് പൂർത്തിയാക്കാൻ കഴിയുമെങ്കിൽ ,10 പുരുഷന്മാരും 5 സ്ത്രീകളും എത്ര ദിവസത്തിനുള്ളിൽ അതേ ജോലി പൂർത്തിയാക്കും ?
20 ആളുകൾ 6 ദിവസം കൊണ്ട് ചെയ്തു തീർക്കുന്ന ഒരു ജോലി 8 ആളുകൾ എത്ര ദിവസം കൊണ്ട് ചെയ്തു തീർക്കും
A ഒരു ജോലി 10 ദിവസം കൊണ്ട് പൂർത്തിയാക്കും. B അതേ ജോലി 15 ദിവസം കൊണ്ട് പൂർത്തിയാക്കും. B ആ ജോലി ആരംഭിച്ച് 5 ദിവസം ജോലി ചെയ്യും, അതിനുശേഷം A ആ ജോലി പൂർത്തിയാക്കും. A എത്ര ദിവസം ജോലി ചെയ്തു?