Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
In what time will a train 100 m long cross an electric pole if its speed is 144 km/hr :

A2.5 sec

B3.2 sec

C6.1 sec

D2.9 sec

Answer:

A. 2.5 sec

Read Explanation:

Speed of the train =144 kmph=144×18/5​=40 m/sec Length of electric pole =100 meter Time taken to cross the electric pole = 100​/40 = 2.5 seconds


Related Questions:

A 815 m long train crosses a man walking at a speed of 2.7 km/h in the opposite direction in 18 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?
A train of length 200 m is moving with a speed of 72 km/h. How much time will it take to cross a bridge of length 400 m ?
120 m നീളമുള്ള ട്രെയിൻ 160 m നീളമുള്ള റെയിൽവേ പ്ലാറ്റ്ഫോം 14 സെക്കന്റ് കൊണ്ടു കടന്നു പോകുന്നു. ഈ ട്രെയിൻ 100 m നീളമുള്ള പ്ലാറ്റ്ഫോം കടന്നു പോകുന്നതിന് എടുക്കുന്ന സമയം ?
The greatest number, which divides 943 and 1957 to leave 7 and 1 respectively as remainders, is:
60 കിലോമീറ്റർ / മണിക്കൂർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന 200 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ വഴിയരികിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരു വ്യക്തിയെ കടന്നു പോകാൻ എത്ര സമയം വേണം ?