Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A train running at 75 km/hr crosses another train running at 30 km/hr in the same direction in 108 seconds. If the length of the fast-moving train is 950 m, then what is the length (in m) of the slow-moving train?

A400

B450

C350

D300

Answer:

A. 400

Read Explanation:

Since the trains are moving in the same direction, we use relative speed

Step 1: Relative Speed

75−30=45 km/hr75 - 30 = 45 \text{ km/hr}

Convert km/hr to m/s:

45×518=12.5 m/s45 \times \frac{5}{18} = 12.5 \text{ m/s}

Step 2: Use Distance = Speed × Time

Time = 108 seconds

Total length of both trains=12.5×108\text{Total length of both trains} = 12.5 \times 108
=1350 m= 1350 \text{ m}
Step 3: Find length of slow train

Length of slow train=1350−950\text{Length of slow train} = 1350 - 950
=400 m= 400 \text{ m}

Length of the slow-moving train = 400 m


Related Questions:

2006 ജനുവരി 1 ഞായറാഴ്ചയാണെങ്കിൽ 2010 ജനുവരി 1 ഏത് ദിവസമാണ് ?
A train clears a platform of 200 meters long in 10 seconds and passes a telegraph post in 5 seconds. The length of the train is :
Krish has ₹1224 with him. He divided it amongst his sons Veer and Nitin and asked them to invest it at 4% rate of interest compounded annually. It was seen that Veer and Nitin got same amount after 12 and 13 years respectively. How much (in ₹) did Krish give to Nitin?
A train of length 150 meters took 8 seconds to cross a bridge of length 250 metres. Time taken by the train to cross a telephone post is :
120 m നീളമുള്ള ട്രെയിൻ 160 m നീളമുള്ള റെയിൽവേ പ്ലാറ്റ്ഫോം 14 സെക്കന്റ് കൊണ്ടു കടന്നു പോകുന്നു. ഈ ട്രെയിൻ 100 m നീളമുള്ള പ്ലാറ്റ്ഫോം കടന്നു പോകുന്നതിന് എടുക്കുന്ന സമയം ?