Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A mobile phone retailer sells a phone for EP and earns a profit of 20%. For a special festive offer, he marks the same phone at ₹1.5P. At the offer, he provides a discount of 10%. What will be the percentage profit that he will make during the festive offer?

A26%

B56%

C62%

D60%

Answer:

C. 62%

Read Explanation:

Let the cost price = C.

The retailer sells it for ₹(P) at a 20% profit:

P=1.2C

Therefore,

C=P1.2=5P6C=\frac{P}{1.2}=\frac{5P}{6}

For the festive offer:

Marked price:

1.5P

After a 10% discount:

Offer SP=1.5P×90%=1.35P\text{Offer SP}=1.5P\times90\%=1.35P
Profit:

1.35P−5P61.35P-\frac{5P}{6}
=81P−50P60=\frac{81P-50P}{60}
=31P60=\frac{31P}{60}

Profit percentage:

31P605P6×100\frac{\frac{31P}{60}}{\frac{5P}{6}}\times100
=62%=62\%


Related Questions:

448 രൂപയ്ക്ക് സാധനം വിൽക്കുന്നതിലൂടെ ജോൺ 12% ലാഭം നേടുന്നു. എങ്കിൽ ചിലവായ തുക എത്ര ?
Safia calculated his loss percent as 142714\frac27% on cost price. The ratio of selling price to cost price will be:
ഒരാൾ 625 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ഒരു കസേര 750 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റു. അയാൾക്ക് കിട്ടിയ ലാഭശതമാനം എത്ര ?
6000 രൂപ വിലയുള്ള ഒരു ഉപകരണം ഉപഭോക്താവിന് 5040 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങാൻ കഴിയുമെങ്കിൽ ഡിസ്കൌണ്ട് നിരക്ക് എത്രയാണ് ?
ഒരാൾ 15,000 രൂപയ്ക്ക് വാങ്ങിയ ടി. വി. 13,350 രൂപയ്ക്ക് വിറ്റാൽ നഷ്ടം എത്ര ശതമാനമാണ് ?