Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A policeman chases a thief. The speed of the policeman and thief are 10 kmph and 8 kmph, respectively. If the policeman started 15 minutes late, find the time taken by the policeman to catch the thief.

A15 minutes

B45 minutes

C30 minutes

D60 minutes

Answer:

D. 60 minutes

Read Explanation:

Speed of policeman = 10 km/h
Speed of thief = 8 km/h

Distance covered by thief in 15 minutes

15minutes(=1560=14)hour15 minutes (= \frac{15}{60} = \frac14) hour

Lead distance=8×14=2 km\text{Lead distance} = 8 \times \frac14 = 2 \text{ km}

Relative speed

10−8=2 km/h10 - 8 = 2 \text{ km/h}

Time to catch thief

Time=22=1 hour\text{Time} = \frac{2}{2} = 1 \text{ hour}

Final Answer:

1 hour= 60 min


Related Questions:

ഒരു ജോലി പൂർത്തിയാക്കാൻ A ക്ക് 40 ദിവസം വേണം . അതേ ജോലി A യും B യും ഒരുമിച്ചു ചെയ്തു തീർക്കുവാൻ എട്ടു ദിവസം മതി എങ്കിൽ ആ ജോലി ഒറ്റയ്ക്ക് ചെയ്തു തീർക്കുന്നതിന് B യ്ക്ക് എത്ര ദിവസം വേണം ?
One pipe fills a water tank 3 times faster than the other. If the two pipes together can fill the empty tank in 37 minutes, then how much time will the slower pipe alone take to fill the tank?
ഒരു കമ്പ്യൂട്ടർ ലാബിൽ 6 കൂട്ടികൾക്ക് 3 കമ്പ്യൂട്ടർ ഉണ്ട്. 24 കൂട്ടികൾക്ക് എത്ര കമ്പ്യൂട്ടർ ഉണ്ടാവും?
After 63 litres of petrol was poured into an empty storage tank, it was still 10% empty. How much petrol (in litres)must be poured into the storage tank in order to fill it?
Madhu and Shiney together can complete a piece of work in 20 days, Shiney and Rosy together can complete the same work in 12 days, and Rosy and Madhu together can complete the work in 15 days. In how many days will three of them complete it together?