Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A shopkeeper mixes two qualities of tea. The first quality costs ₹150 per kg and is mixed with the second quality in the ratio 4: 5. If the mixture is sold at ₹130 per kg (at no profit, no loss), what is the cost per kg of the second quality of tea?

A₹100

B₹110

C₹114

D₹120

Answer:

C. ₹114

Read Explanation:

Let the cost of the second quality tea be ₹(x) per kg.

The two qualities are mixed in the ratio 4 : 5.

Since the mixture is sold at no profit, no loss, the cost price of the mixture is ₹130 per kg.

Using the weighted average:

4(150)+5x4+5=130\frac{4(150) + 5x}{4+5} = 130

600+5x9=130\frac{600 + 5x}{9} = 130

600 + 5x = 1170
5x = 570
x = ₹114


Related Questions:

24 പുരുഷന്മാർക്ക് ഒരു ജോലി 10 ദിവസം കൊണ്ട് പൂർത്തിയാക്കാമെങ്കിൽ 30പേർക്ക് എത്ര ദിവസം വേണ്ടി വരും?
4 men and 3 women finish a job in 6 days, and 5 men and 7 women can do the same job in 4 days. How long will 8 men and 6 women take to do the same job?
Isha can do a certain piece of work in 20 days. Isha and Smriti can together do the same work in 16 days, and Isha, Smriti and Ashlesha can do the same work together in 8 days. In how many days can Isha and Ashlesha do the same work?
ഒരു ടാങ്കിന്റെ നിർഗമനകുഴൽ തുറന്നാൽ 9 മണിക്കൂർ കൊണ്ട് ടാങ്ക് നിറയും.ബഹിർഗമന ടാപ്പ് തുറന്നാൽ 12 മണിക്കൂർ കൊണ്ട് ടാങ്ക് കാലിയാവുന്നു.രണ്ടു കുഴലുകളും ഒരുമിച്ചു തുറന്നാൽ എത്ര സമയം കൊണ്ട് ടാങ്ക് നിറയും?
If Anil takes 5 days to complete a task when he works for 8 hours a day, how many days will he take to complete the task if he works 6 hours a day?